Cena odwyku alkoholowego

Odwyk alkoholowy cena

Sondaże epidemiologiczne wskazują, że ryzyko uzależnienia jest większe u mężczyzn niż u kobiet. Nie należy tego źle rozumieć. Prawdopodobnie powodem jest narażenie tej płci na częstsze i intensywniejsze spożywanie alkoholu poprzez konteksty społeczne oraz większa początkowa tolerancja na alkohol. Znamienne jest również to, że to młodzi ludzie częściej doświadczają uzależnienia niż osoby starsze. Początek problemów z alkoholem często przypada na wiek poniżej 30. roku życia, charakteryzuje się jednak wysokim współczynnikiem remisji. 

Koszty odwyku od alkoholu a koszty życia w uzależnieniu

Odwyk alkoholowy to cena jaką należy zapłacić za powrót do normalnego funkcjonowania. Jest z pewnością jednak tego warta. Życie w uzależnieniu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Z jednej strony pojawiają się uszczerbki na zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym – to one są najczęściej wymieniane, jednak to tylko część negatywnych konsekwencji. Dodatkowo osoba nietrzeźwa jest bardzo podatna na zdarzenia losowe: wypadki, kradzieże, bójki, gwałt. Oczywiście nie spotykają one jedynie osób uzależnionych, ale w ogólności pijących z tendencją do wprowadzanie się w stan odurzenia.

Interwencje w ramach publicznej opieki zdrowotnej

Nie każde uzależnienie wymaga terapii indywidualnej, w tych przypadkach cena leczenia alkoholizmu nie jest aż tak obciążająca chorego. Pierwszym programem publicznej opieki zdrowotnej jest prewencja i przeniesienie środka ciężkości z jednostki na skutki społeczne. Kampanie mające na celu pokazanie jak ważne jest racjonalne spożywanie alkoholu, podkreślają katastrofalne skutki jazdy po alkoholu, pracy w stanie nietrzeźwości, chorób współistniejącym. Głównym skutkiem ma być redukowanie spożywania, ale nie tylko wśród alkoholików. Jeśli jednak uzależnienie już nastąpi osoba może zostać skierowana na leczenie do publicznego ośrodka, bądź na terapię anonimowych alkoholików. Przymusowe leczenie jest konsekwencją wyroku sądu.

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, jakiej ceny się spodziewać

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień będzie charakteryzował mocno zróżnicowany cennik. Ceny te będą zależne w dużej mierze od standardu i ilości dostępnych usług. W Polsce są to wahania od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za okres 2-tygodni. Wybierając ośrodek warto zwrócić uwagę na jego otoczenie, kontakt z naturą może mieć kojący wpływ na nerwy spowodowane odstawieniem. Ważna jest też infrastruktura, jeśli chory jest, a przynajmniej był, przyzwyczajony przed nałogiem do aktywności fizycznej dostępność basenu, siłowni czy sauny będzie dużym atutem. 

Wybieranie ośrodka odwykowego, na co zwrócić uwagę

Każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje różny cennik również z uwagi na dostępne metody psychoterapii i swobodę dostępu do specjalisty. Jeśli wybierzemy ośrodek droższy najczęściej możemy spodziewać się całodobowego wsparcia i bardziej indywidualnego podejścia, chory może też być leczony równocześnie z chorób współistniejących jak depresja czy nerwica. W każdym z ośrodków możemy spodziewać się tego samego programu podstawowego – terapia strategiczno-strukturalna jest wymogiem prowadzenia odwyku w Polsce. 

Podczas przechodzenia leczenia odwykowego komfort psychiczny chorego jest najważniejszy. Jeśli wybiera się więc odwyk i jest się gotowym aby ponieść jego koszt trzeba przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. Niektóre osoby nie będą w stanie dobrze funkcjonować w pokojach wieloosobowych, dla innych wspólna łazienka może stanowić problem, jeszcze inni będą kierować się wystrojem ośrodka czy dostępną ofertą gastronomiczną. 

Rola osób bliskich w wyborze ośrodka

Bardzo często tuż przed samym odwykiem, osobom ciężko jest skupiać się na takich szczegółach, gdyż ich myśli nakierowane są jedynie na przedmiot nałogu i obawę jego utraty. Dlatego ważne jest aby bliscy, którzy dobrze znają chorego pomogły podczas wybierania miejsca na leczenie. Przydatne może okazać się rozpoznanie co kojarzy się alkoholikowi z piciem i próba wyeliminowania jak największej ilości takich czynników. Należy też pamiętać, że 2-tygodniowe leczenie może stanowić jedynie wstępne rozpoznanie i dla przeprowadzenia skutecznej terapii trzeba liczyć się raczej z okresem około 2-3 miesięcznym. Nie we wszystkich przypadkach jednak całość terapii musi być taka sama. Po fazie wstępnej część chorych, szczególnie tych mocno zmotywowanych może przejść na tryb ambulatoryjny. 

Co obejmuje cena pobytu w ośrodku leczenia alkoholizmu

Dobierając ośrodek bezwzględnie należy sprawdzić co obejmuje podana cena za pobyt. Zasady panują tutaj rozmaite i nie ma wprowadzonego jednolitego standardu. Przede wszystkim rzeczą wartą weryfikacji jest ilość wizyt u internisty i psychologa, dostępność oraz certyfikaty pozostałego personelu. Istotne jest czy detoksykacja jest włączona w koszt, jeśli nie cena po jej doliczeniu może drastycznie wzrosnąć. Nie wszystkie ośrodki wystawiają nieodpłatnie zwolnienia na czas pobytu, jeśli więc chory jest aktywny zawodowo czy jest w trakcie studiów bądź chodzi do szkoły, trzeba zatroszczyć się o ten aspekt osobno.  

Ceny za leczenie w ośrodku prywatnym mogą wydawać się wysokie, stanowią jednak ułamek kwoty, którą chory wydałby w najbliższym czasie na alkohol, a tym bardziej narkotyki. Można potraktować taki pobyt jako inwestycję w przyszłość, zdrowie i lepsze relacje z otoczeniem. W naszym ośrodku istnieje możliwość płatności ratalnych. Dla osób które nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek pozostają ośrodki finansowane z NFZ, należy jednak liczyć się w ich przypadku ze sporymi kolejkami i długim czasem oczekiwania. 

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY