Codzienne picie piwa

Codzienne picie piwa

Nie zdajemy sobie sprawy, ile wzorców zachowania przyswajamy mimowolnie. Przykładowo oglądając amerykańskie seriale, gdzie bohater po pracy przychodzi do domu i sięga do lodówki po piwo. Można oczywiście powiedzieć, że trunki na zachodzie charakteryzują się mniejszym stężeniem alkoholu oraz mniejszymi pojemnościami opakowań. Wciąż jednak jest to opatrzenie się z nawykiem, który łatwo jest przenieść do swojej codzienności, uważając że jest to prawidłowe postępowanie. 

Jakie skutki ma codzienne picie alkoholu 

Codziennie picie alkoholu, skutki to uszkodzenie mechanizmu prawidłowych reakcji emocjonalnych i utworzenie się w jego miejsce pewnego specyficznego zamiennika. Osoba uzależniona będzie ukierunkowana w stronę wytwarzania stanów, które będą inicjowały chęć napicia się. Chory reaguje na stres poczuciem zagrożenia z silnym lękiem, złością, ale też intensywnym smutkiem i bólem. Chce ten stan jak najszybciej uśmierzyć poprzez spożycie substancji zawierającej alkohol, czy też w przypadku innych uzależnień narkotyku czy leku. Można powiedzieć, że poszukiwaniu ulgi towarzyszy tutaj odczuwanie paniki i potrzeba jest bardzo nagląca. Negatywne skutki uzależnienia powodują więcej stresu, ten natomiast znów wymaga ukojenia i tak powstaje pętla prowadząca do codziennego upijania się. 

Jak funkcjonuje osoba uzależniona

Jeśli przyzwyczaimy organizm do codziennych dawek alkoholu, będzie on upominał się o niego w momencie występowania każdej trudności. Dodatkowo aby ukoić nerwy potrzebne będą potencjalnie coraz większe ilości substancji. Więc zamiast zadawać pytanie, które raczej charakteryzuje myślenie nastolatka: ile mogę wypić; będzie trzeba zadać inne: ile potrzebuję wypić. W pewnym momencie myśli chorego stają się nakierowane na picie i wokół niego skoncentrowane. Silne pragnienie spowoduje, że wszędzie będzie się widzieć świetne okazje do napicia się, a każda sytuacja stresowa będzie chciała być zneutralizowana za pomocą alkoholu. Bezbronność osoby wobec tych pragnień opiera się na uruchamianiu specyficznych mechanizmów w mózgu, które dezorganizują logiczne myślenie i wprowadzają dezorientację. Mechanizm iluzji i zaprzeczeń nie działa nieustannie, kiedy jest wyłączony do głosu dochodzi wstyd i zażenowanie własnym zachowaniem.

Co sprzyja rozwojowi nałogu

Oprócz wewnętrznych stanów chorego istnieje grupa czynników zewnętrznych, które szczególnie sprzyjają rozwojowi nałogu, gdyż uruchamiają mechanizmy uzależnienia przez aktywację cierpienia. Są to m.in.:

– zaburzone środowisko rodzinne, przemoc domowa, zaniedbanie;

– utrata osoby bliskiej, brak wartościowych związków osobistych i zawodowych, brak wsparcia;

– utrwalony wzorzec kontaktów społecznych opartych na spożywaniu alkoholu;

– trudności bytowe, problemy finansowe, problemy z prawem, negatywne konsekwencje poprzedniego okresu picia;

Zawsze lepiej jest reagować we wczesnym stadium,  możesz wypełnić test na uzależnienie i sprawdzić w jakiej fazie się znajdujesz. 

Ile czasu oczyszcza się organizm z alkoholu

Oczyszczanie organizmu z alkoholu należy zacząć od detoksu, który najczęściej trwa około 5 dni. Nie jest to jedna sztywna wartość i zależy od tego jak długo osoba trwa w nałogu i w jakiej jest formie. W klinice odwykowej podchodzi się do każdego pacjenta indywidualnie, procesowi oczyszczania towarzyszy terapia. Regeneracja organizmu może trwać długo i wymagać konsultacji czy interwencji lekarza specjalisty. Na długotrwałym spożywaniu alkoholu przede wszystkim cierpi układ pokarmowy, wątroba oraz system immunologiczny. Nie można też zapomnieć o zgubnych skutkach dla psychiki, która może generować dolegliwości o podłożu somatycznym. 

Odwieczne pytanie kierowców: po ilu godzinach schodzi alkohol

W Internecie można znaleźć kalkulatory i opisy odnośnie tego jak długo po wypiciu jesteśmy pod wpływem alkoholu. Są to narzędzia szczególnie popularne wśród kierowców. Tak naprawdę to ile trwa proces trzeźwienia zależy od wielu czynników. Podstawowymi jest płeć, waga w stosunku do wzrostu oraz często wiek osoby pijącej. Niebagatelne znaczenie ma też ogólna kondycja organizmu oraz tolerancja na alkohol. Przez pierwszy czynnik rozumiemy obecnie przyjmowane leki, to co jadło się danego dnia i w jakim stopniu organizm jest wypoczęty. Jeśli chodzi o tolerancję, co do zasady osoby pijące rzadko mają mniejszą, tyczy się to jednak również osób pijących bardzo dużo. Przyjmuje się przeciętnie, że na spalenie 20-30 g alkoholu organizm potrzebuje 3 godzin. Najlepiej jednak przy takich kalkulacjach dodać sobie kilka godzin dla pewności, a dla najwyżej gwarancji – nie pić, kiedy wiemy że będziemy prowadzić, zajmować się dzieckiem, pracować. 

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY