Delirium alkoholowe a problemy psychiczne uzależnionych

Delirium alkoholowe a problemy psychiczne uzależnionych

Zespół uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się tym, że powoduje uszkodzenia w organizmie dwutorowo. Atakowana jest strona fizyczna, ze szczególnym narażeniem układu pokarmowego, wątroby oraz po dłuższym trwaniu w nałogu i mózgu. Choroba alkoholowa nie oszczędza również psychiki, uzależnieni cierpią na przewlekłe zmęczenie, przewrażliwienie, depresję i ogólną utratę celowości i sensu życia. Jest to działanie typowe dla wszystkich środków powodujących zmiany zachowania. Początkowo przynoszą niejaką ulgę, rozluźnienie, czy jeśli potrzeba pobudzenie, by po dłuższym stosowaniu dawać efekty zupełnie odwrotne. Alkohol nie tylko doprowadza do upośledzenia myślenia i zdolności przystosowania się do sytuacji oraz radzenia sobie z nią, ale też prowadzi w wielu przypadkach do poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Psychoza alkoholowa, dolegliwości psychiczne charakterystyczne dla uzależnienia

Objawy jakie można zaobserwować po długotrwałym nadużywaniu substancji mieszczą się w diagnostyce reakcji psychotycznych. Tak poważne dolegliwości mogą pojawić się również u osób z obniżoną tolerancją na alkohol, m.in. w wyniku uszkodzeń mózgu. Do reakcji psychotycznych zaliczamy:

  • splątanie,
  • podniecenie, 
  • majaczenie. 

To ostanie jest wiązane z niskim poziomem tiaminy w organizmie uzależnionego. 

Psychozy alkoholowe trwają krótko i mają ostry przebieg, charakteryzuje je czasowa utrata kontaktu  z rzeczywistością. 

Majaczenie i delirium alkoholowe jak długo trwa i czym się charakteryzuje

Majaczenie alkoholowe i delirium to różne nazwy dla tego samego zjawiska. Występuje ono zazwyczaj, kiedy osoba z zaburzeniami na tle alkoholowym przestaje nagle pić, bądź pije zbyt długo, by organizm mógł to wytrzymać. W chorego nieznaczne hałasy czy szybko poruszające się przedmioty powodują niezdrowe poruszenie. Nieustannie odczuwany jest niepokój, który intensyfikuje się do silnego lęku. Do rozwiniętych objawów można zaliczyć:

  • dezorientacje co do miejsca i czasu, w którym się przebywa, chory nie może się odnaleźć ani nie poznaje osób wokół siebie, może je mylić z kimś kogo znał;
  • omamy alkoholowe, szczególnie w postaci małych, szybkich zwierząt jak myszy, węże, karaluchy, wyobrażenia te są bardzo dokładne i umiejscowione precyzyjnie w przestrzeni;
  • napady ostrego strachu, kiedy też wyżej wymienione wyobrażenia mogą zmieniać formę, kolor, stawać się większe i przytłaczające;
  • niezwykłą podatność na sugestie;
  • drżenie języka, rąk, warg;
  • pocenie się, brzydki zapach oddechu, obłożony język, szybki puls;

Stan taki utrzymuje się zazwyczaj od trzech do sześciu dni, po których chory zapada w głęboki sen. Po przebudzeniu jest wolny od wcześniejszych objawów, choć często pozostaje w nim bardzo silny strach, który potrafi powstrzymać chęć picia nawet na kilka miesięcy. Stan delirium jest stanem zagrożenia życia, około 10% osób umiera w skutek zaburzeń rytmu serca i innych komplikacji. 

Alkoholowy zespół amnestyczny 

Alkoholowy zespół amnestyczny obok delirium stanowi drugie, co do częstości występowania zaburzenie psychotyczne, towarzyszące uzależnieniu od alkoholu. Inaczej nazywane jest zespołem Korsakowa. Głównym objawem jest defekt pamięci, najczęściej w odniesieniu do niedawnych wydarzeń i skłonność do wypełniania tej luki zmyśleniami. Osoba nie jest w stanie rozpoznać innych ludzi, przedmiotów i miejsc, które widziała niedawno, ale też ma poczucie, że są one skądś jej znane. Tutaj uruchamia się konfabulacja. Chory miesza swoje wspomnienia z fantazjami i źle łączy skojarzenia między osobami a faktycznymi historiami. Podobnie jak podczas halucynozy alkoholowej, nie można tutaj odróżnić fikcji od rzeczywistości, granice czasu i miejsca mocno się zacierają. Rekonwalescent wydaje się działać mocno chaotycznie, próbując odnaleźć się w sytuacji, która kojarzy mu się z czymś czego nie może rozpoznać. Podczas badań klinicznych można wykryć u takich pacjentów znaczne ubytki w korze mózgowej. 

Lęk przed światem po ostawieniu alkoholu, halucynoza alkoholowa

Okres trzeźwienia i szoku, jaki w mózgu wywołuje brak substancji, do której nawykł, kojarzy się chorym przede wszystkim z mocno odczuwanym strachem. Niektórzy uzależnieni uważają, że cały świat im zagraża, aktywuje się u nich swoista paranoja alkoholowa, która w połączeniu z halucynozą stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowi uzależnionego. Delirium jest stanem kwalifikującym się do leczenia szpitalnego. Chory stanowi zagrożenie dla siebie, ale też dla swojego otoczenia, szczególnie jeśli dodatkowo nie jest w stanie rozpoznawać twarzy. 

Pomocne w złagodzeniu tego stanu jest podanie środków farmakologicznych m.in. diazepanu. Leczenie zmniejsza ryzyko tego, że trzeźwiejący nie dotrwa do końca epizodu majaczenia. Niekiedy przebyte delirium może być bodźcem do porzucenia nałogu, stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy pojawią się kolejne etapy <link do detoksykacji> detoksykacja oraz leczenie odwykowe. Sama reakcja na odstawienie, mimo iż tak nieprzyjemna i groźna w żadnym razie nie stanowi gwarancji na wyjście z nałogu bez leczenia.

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY