Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy

Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne z kilku względów. Już na samym początku napotyka się na problem zaprzeczenia istnienia nałogu. Wiele osób uzależnionych nie chce się przyznać, nawet przed sobą,  a co dopiero przed innymi, że ma problem z kontrolowaniem sięgania po butelkę. Uświadomienie sobie tego i podjęcie decyzji o chęci wyjścia z nałogu jest czynnikiem kluczowym, by w ogóle móc zacząć mówić o leczeniu. Innym aspektem jest przedwczesne kończenie terapii, nawet wśród osób, które doszły już bardzo daleko w drodze do trzeźwości. Jednym z nich wydaje się, że są już całkowicie zdrowi i mogą wrócić do swojej codzienności, inni po prostu nie wytrzymują bez picia i wolą wrócić do nałogu.

Detoksykacja – pierwszy krok w leczeniu

Najskuteczniejsze w leczeniu zależności alkoholowej wydaje się być podejście multidyscyplinarne, jak również wprowadzanie zmian w procesie leczenia wraz z postępami chorego. Etapami jakie zazwyczaj można wyodrębnić w terapii są: 

  • odtrucie,
  • rehabilitacja fizyczna z diagnozą kliniczną,
  • budowanie nawyku kontroli nad piciem,
  • nabranie przez pacjenta pewności co do tego, że bez alkoholu może prowadzić lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Niezależnie jakie podejście do zrealizowania tych postanowień się obierze, zawsze na początku należy oczyścić organizm z alkoholu oraz uzupełnić, powstałe w trakcie ciągu braki w witaminach i elektrolitach. W miarę możliwości można też farmakologicznie pomóc choremu w przetrwaniu objawów odstawiennych.

Na czym polega detoks alkoholowy

Proces detoksykacji nazywany detoksem alkoholowym polega na usunięciu z organizmu substancji. Jest to pomoc osobie, która nadużywała alkoholu w sposób przewlekły, w powrocie do zdrowia. Istotnym czynnikiem współtowarzyszącym odtruciu jest, jak wspomnieliśmy, zminimalizowanie objawów jakie niesie za sobą  odstawienie alkoholu. To jak nieprzyjemny będzie to proces zależy od wielu zmiennych m.in. tego jak długo osoba poddawała się intoksykacji, czy równolegle było zażywane kilka substancji, jaka jest ogólna kondycja organizmu. 

Jakie lekarstwa bierze się podczas detoksykacji

Odtrucia alkoholowe w mieście Poznań prowadzone są zarówno z użyciem leków jak i bez. Przy zastosowaniu środków farmakologicznych istotne jest zastąpienie niekontrolowanego spożywania alkoholu, kontrolowanym przyjmowaniem tabletek o podobnym działaniu. W przypadku alkoholu stosuje się benzodiazepiny, takie jak diazepam lub chlordiazepoksyd. Nie zawsze występuje konieczność prowadzenia takiego odtrucia w szpitalu. Warunkiem leczenia domowego jest stabilność emocjonalna chorego i niewystępowanie silnego zespołu odstawiennego, który wymagałby podawania środków uspokajających. Istotne jest też czy w domu istnieją warunki odpowiednie do rekonwalescencji. Postęp detoksykacji należy stale monitorować i wspierać osobę, która jest mu poddawana. 

Czy detoks i leczenie to to samo

Nie należy mylić detoksu z leczeniem. Oczywiście oczyszczenie organizmu stanowi pierwszy krok przed rozpoczęciem terapii, jest jednak możliwość poprzestania właśnie na tym pierwszym kroku. To, że z przyczyn biologicznych uzależniony jest zmuszony się odtruć, nie znaczy, że posiada w sobie motywację i chęci niezbędne do walki z nałogiem. Jeśli jednak nie podejmie się terapii odwykowej, istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, szybkiego powrotu do niszczącego nadużywania substancji. 

Gdzie najlepiej przeprowadzić odtruwanie

Odtruwanie alkoholowe zawsze, również w mieście Poznań, najłatwiej jest przeprowadzić w warunkach szpitalnych. Powodem jest dostępność leków, które mogą pomóc choremu w przetrwaniu tego procesu. Do objawów odstawiennych należą między innymi: bezsenność, bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, drżenie. Podstawową kwestią jest zapobieganie arytmii serca oraz wzmożonego drżenia a także majaczeniu alkoholowemu. Epizody te mogą bowiem prowadzić do śmierci pacjenta. Jeśli przebywa on w szpitalu, może przyjmować pod kontrolą lekarza leki uspokajające oraz łagodzące głód alkoholowy. W niektórych ośrodkach zamiast terapii farmakologicznej, stawia się na proces odtruwania, polegający na stopniowym zmniejszaniu dawek alkoholu, zamiast całkowitego jednorazowego ostawienia. Taki typ terapii stosuje się również przy uzależnieniu od amfetaminy.

Jak przebiega detoksykacja

Proces odtruwania należy zacząć od diagnostyki pacjenta i stwierdzenia jak duże szkody w organizmie poczynił alkohol, towarzyszą temu dobrane badania specjalistyczne. Po określeniu na jakim etapie znajduje się pacjent, można przejść do usunięcia szkodliwych produktów metabolizmu, przede wszystkim toksyn. Cały czas należy nawadniać chorego, alkohol bowiem wbrew instynktownemu przekonaniu, jest płynem odwadniającym. Istotne jest wyrównanie gospodarki elektrolitowej oraz poziomu witamin. Jeśli pacjent źle znosi odstawienie, całemu procesowi towarzyszą leki, które mają działanie wyciszające i uspokajające. Po przeprowadzonej detoksykacji pacjent jest w stanie świadomie i z dużo większym zapasem energii podjąć leczenie odwykowe. Jeśli leczenie takie nie zostanie rozpoczęte istnieje bardzo wysokie ryzyko nawrotu.

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY