Objawy odstawienne alkoholu

Objawy odstawienne alkoholu

Z odstawieniem alkoholu naturalnie wiąże się konieczność wytrzeźwienia, za którym idzie często próba rozliczenia się z samym sobą i tym co stało się podczas alkoholowego ciągu. Pijąc ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje mają ich czyny. Nie są to tylko poniesione obrażenia w skutek utracenia panowania nad funkcjami motorycznymi, ale też nierozważne wydawanie pieniędzy, zaniedbywanie siebie, swojej rodziny i otoczenia. Często pod wpływem alkoholu chory prezentuje postawę, która naraża go na duże straty wizerunkowe i późniejsze poczucie wstydu. Dlatego też okres terapii po wytrzeźwieniu jest tak waży, chory musi nauczyć się radzić sobie nie tylko z trzeźwością ale i konsekwencjami wcześniejszego picia.

Co charakteryzuje stan po spożyciu alkoholu

Brak zdolności do właściwej oceny ile możemy wypić aby nie utracić kontaktu z rzeczywistością. Trudność w odstawieniu kieliszka i zapominanie o czekających obowiązkach. To podstawowe charakterystyki stanu po spożyciu.  Cierpią na tym kontakty społeczne, zwłaszcza w obliczu pełnej gotowości osoby w stanie upojenia, do naruszania norm społecznych, obrażania wartości i skłonnościami do nadmiernej agresji. Nawet tak pożądane rozluźnienie, dla którego wiele osób w ogóle sięga po alkohol, w zbyt dużych dawkach jest mocno szkodliwe. Skutkuje zwierzaniem się ze swoich kłopotów przypadkowym osobą, niekontrolowanym kontaktom seksualnym. W obu przypadkach może skończyć się tragicznie, przypadkowa osoba może wykorzystać informacje o nas, możemy zarazić się chorobą czy zajść w niechcianą ciążę. 

Objawy uzależnienia od alkoholu a instynkt samozachowawczy

Czynnikiem odróżniającym chorobę alkoholową od schorzeń typowo biologicznych jest postępujące samozniszczenie alkoholika. Osoba w zaawansowanym stadium choroby zdaje sobie sprawę ze skutków picia zarówno jeśli chodzi o szkodliwość dla organizmu jak i upośledzenie relacji z otoczeniem. Zależność ta pokazuje specyficzne mechanizmy zakorzenione w strukturze psychofizycznej człowieka. Niechęć w stosunku do osób proponujących pomoc oraz bagatelizowanie skutków nałogu świadczą o poważnym zaburzeniu instynktu samozachowawczego. 

Jak funkcjonuje mózg alkoholika

Po spożyciu substancji uruchamia się dopaminowy układ mezolimbiczno-czołowo-korowy, uczestniczy on we wzmacniającym działaniu alkoholu i związanej z nim stymulacji. Uwalnianie dopaminy do krwioobiegu jest charakterystyczne dla stanu nagradzania siebie. Jeszcze mocniej proces ten działa w wyniku działania nikotyny. Zresztą picie i palenie często idą ze sobą w parze. 

Z punktu widzenia czysto neurologicznego alkohol działa na kilka pierwotnych punktów uchwytu. Jego podanie prowadzi do zwiększenia hamującego przekaźnictwa w kanałach kwasu gamma-aminomasłowego, wzmaga się czynność serotoniny a dopamina jest uwalniana. Zachodzi transmisja w receptorach opioidowych a przekaźnictwo w receptorach glutaminianowych typu NMDA zostaje częściowo wyciszone. Wszystko to w uproszczeniu prowadzi w organizmie do powstawania stanów fałszywej nagrody i szczęścia, które szybko przemija a dawki wymagają coraz większej intensyfikacji. 

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe inaczej znane jest pod nazwą delirium tremens, biała gorączka. Jest to utrzymujący się do tygodnia stan, który charakteryzuje występowanie omamów, zaburzeń świadomości z natarczywymi wizjami. Powód jego występowania stanowi nagłe odstawienie alkoholu bądź znaczne zmniejszenie dawki. Stanu tego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, gdyż jest realnym zagrożeniem dla życia i wymaga hospitalizacji. Aby pomóc choremu podaje się mu jednocześnie leki należące do grupy benzodiazepin oraz stabilizuje organizm poprzez podawanie elektrolitów i witamin.  Delirium jest stanem, którego w żadnym razie nie należy bagatelizować. Chory stanowi wtedy zagrożenie dla siebie i osób przebywających w jego otoczeniu. Dodatkowo w wyniku tak mocnych przeżyć w mózgu mogą pojawić się dodatkowe, negatywne zmiany. 

Można by założyć, że osoba po delirium nabędzie wstrętu do alkoholu i wyhamuje to u niej prawdopodobieństwo nawrotu. Niestety uzależnienie nie działa w ten sposób. Mózg szybko wybiera nieprzyjemne wspomnienie i dopomina się o substancje, do której go przyzwyczailiśmy. Dodatkowo źle przebyte delirium i niezapewnienie choremu opieki, może spowodować bardzo mocny opór w kwestii podjęcia kolejnych prób leczenia w wypadku nawrotu.

Urwany film po alkoholu

Osoba, która zupełnie nie panuje nad sobą i jest nieświadoma jest jednocześnie łatwą ofiarą. Może zostać okradziona czy też ujawnić informacje o sobie, które zostaną wykorzystane przeciwko niej. Człowiek na skraju przytomności to również potencjalna ofiara gwałtu za który nikt nie odpowie, gdyż nie będzie można stwierdzić czy wyraziła zgodę. W miarę narastania nałogu luki w pamięci mogą pojawiać się coraz częściej, a wręcz po jakimś czasie można nie móc przypomnieć sobie całych lat życia. Należy dobrze przeprowadzić rachunek zysków i strat płynących z chwilowych korzyści płynących z picia w opozycji do straconych życiowych okazji, niezrealizowanych marzeń i szans na lepsze życie dla siebie i bliskich. Zdecydowanie się na terapię, niezależnie kiedy nastąpi, jest jednocześnie uratowaniem reszty swojego życia przed stratą. 

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY