Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Hazard – na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z dużymi stawkami, o jakie grywa się w kasynach. Tak naprawdę dotyczy jednak wszystkich warstw społecznych i ma długą historię. Uzależnić można się tak samo mocno od ruletki czy gier karcianych, jak i od automatów czy loterii. O wystąpieniu hazardu kompulsywnego możemy mówić w momencie, kiedy pojawiają się epizody bądź ciągłość w zaburzeniu kontroli, nad zachowaniem związanym z grą. Model jest podobny jak w przypadku każdego innego uzależnienia i należą do niego:

 • skoncentrowanie się myśli wokół grania i szukanie możliwości do niego,
 • zdobywanie, w każdy możliwy sposób środków na wejście do gry,
 • brak umiejętności oceny sytuacji i kontynuowanie rozgrywki mimo wyraźnych strat,
 • kontynuowanie i powracanie do nałogu, nawet w momencie wystąpienia przykrych konsekwencji.

Z uwagi na nie-biologiczny charakter tego zaburzenia kobiety i mężczyźni są na nie narażeni dokładnie w tym samym stopniu. Wystarczy, że powiążą patologiczną chęć krótkotrwałej przyjemności z graniem.

Jakie są przyczyny zamiany rozrywkowego hazardu w uzależnienie

Większość ludzi stawiających od czasu pieniądze na drużynę sportową czy biorących udział w loterii, potrafi, niezależnie od wyniku, wrócić po wszystkim do codzienności. Zresztą nałogowym graczem nikt nie staje się z dnia na dzień, do wytworzenia nałogu ten wyuczony i bardzo trudny do usunięcia wzorzec zachowania potrzebuje czasu. Zauważalne jest, że patologia rozwija się często u osób, które za pierwszym razem wygrały jakąś sporą kwotę. Ośrodek przyjemności został zaspokojony i od tej chwili będzie podpowiadał opcję gry, jako dobre źródło lepszego samopoczucia i dodatkowo korzyści materialnych. 

Jakie są symptomy rozpoczynającego się nałogu

Sygnały jakie można wyłapać u osoby, która zaczyna mieć problem z kontrolowaniem grania można podzielić na: grupę finansowych, emocjonalnych, dotyczących zachowań i odnoszących się do poczucia czasu. Jeśli, którykolwiek z nich dotyczy osoby bliskiej lub ciebie samego wykonaj test na uzależnienie od hazardu.

Finansowe sygnały dla uzależnienia od hazardu

Do aspektów finansowych, po których można rozpoznać, że osoba ci bliska ma problem z hazardem należą m.in.:

 • znikanie pieniędzy ze wspólnych kont bankowych, bądź twojego portfel, utrata wartościowych przedmiotów;
 • mimo podjęcia dodatkowej pracy przez osobę, jej sytuacja materialna nie poprawia się, nie jest w stanie powiedzieć na co wydaje pieniądze;
 • pieniądze powierzone osobie na zapłacenie rachunków itp., rozpływają się;
 • dowiadujesz się, że osoba pożycza pieniądze od znajomych, rodziny, trzyma w tajemnicy informacje o rodzinnych finansach;

Sygnały emocjonalne u osoby z problemem hazardowym

Do sygnałów na tle emocjonalnym można zaliczyć:

 • izolowanie się od ludzi, z którymi wcześniej była w bliskich stosunkach;
 • wydaje się być zatroskana, ale nie chce podać przyczyny;
 • szybko się nudzi, jest wybuchowa, nie wie co z sobą zrobić kiedy nie gra, w skrajnych przypadkach wspomina o samobójstwie;

Sygnały dotyczące zachowań hazardzisty

Najbardziej wyraźne przejawy uzależnienia można zaobserwować bezpośrednio w zachowaniu, są to m.in.:

 • niechętnie opowiada gdzie była;
 • często i dużo mówi o sprawach związanych z grami;
 • demonstruje wyraźne wahania nastroju;
 • zaniedbuje swoje obowiązki, a jeśli już je wykonuje to osiąga słabe wyniki;
 • zmienił się jej rytm snu, odżywiania oraz zapotrzebowanie na kontakty seksualne;

Sygnały dotyczące zmiany w odczuwaniu czasu

 • osoba spóźnia się często do pracy lub w ogóle do niej nie przychodzi;
 • ma okresy w życiu, z których nie potrafi się rozliczyć, opowiedzieć gdzie była i co robiła;
 • skarży się, że ma za mało czasu a za dużo do zrobienia;

Jak wygląda leczenie nałogowego hazardzisty

Jeśli test na uzależnienie od gier dał pozytywne wyniki, należy natychmiast podjąć leczenie. Patologie oparte na grach losowych może nie niosą za sobą typowego wyniszczenia organizmu, ale są równie niebezpieczne jak te, należące do innych grup. Bardzo duże niebezpieczeństwo stanowi branie i niezwracanie pożyczek od osób prywatnych, które żerują właśnie na osobach uzależnionych od gier. Oczywiście dodatkową konsekwencją jest często pozbawienie rodziny dobytku a siebie samego pracy. 

Podczas leczenia patologicznych hazardzistów stosuje się najczęściej terapie poznawczo-behawioralne. Osoba uzależniona musi przede wszystkim sama przed sobą przyznać się do słabości, a następnie wraz z terapeutą rozbroić mechanizmy, jakie prowadzą do jej uzależnienia. Często pomocne okazują się terapie grupowe – Anonimowych Hazardzistów – gdzie można wymienić się doświadczeniami i sposobami walki z pokusą. Terapia grupowa może być doskonałym uzupełnieniem terapii indywidualnej. Chory podczas obu typów leczenia ma za zadanie uświadomić sobie, jak wiele negatywnych konsekwencji niesie za sobą jego nałóg. Ważne jest też dojście do tego jak irracjonalne jest założenie, że ma się jakikolwiek wpływ na to czy w grze losowej się wygra czy przegra i że dodatkowo ma z tym coś wspólnego „posiadanie szczęścia”.

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY