Zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe w żadnym wypadku nie jest tym samym co kac. Złe samopoczucie drugiego dnia po upojeniu alkoholowym często jest niegroźne, a jedynie nieprzyjemne. Zatrucie alkoholowe natomiast jest stanem, który zagraża życiu i wymaga pomocy. Bardzo często na popularne pytanie jak sobie pomóc jeśli wystąpi zatrucie alkoholowe, jeśli nie będzie to pierwsza faza zatrucia, należy odpowiedzieć – nijak, gdyż nie będziemy w stanie poradzić sobie bez pomocy kogoś z otoczenia.

Zatrucie alkoholem może mieć różne nasilenie:

  • w pierwszym stopniu: nadpobudliwość, problemy z mówieniem i zaburzenia równowagi,
  • w drugim stopniu: osłabienie z zaburzeniem świadomości i przyspieszoną akcją serca,
  • w trzecim stopniu: utrata świadomości z brakiem kontroli nad własną fizjonomią,
  • w czwartym stopniu: hipotermia, śpiączka, problemy z oddychaniem.

Zatrucie alkoholowe co jeść

Zaledwie jeden z tych czterech stopni nie wymaga hospitalizacji o ile osoba w stanie upojenia nie stanowi zagrożenia dla siebie i innych. Należy zwrócić uwagę na to co jeść jeśli wystąpiło lekkie zatrucie alkoholowe. Zatrutemu należy podawać dawki wody, mogą zawierać cukier i po jakimś czasie małe dawki lekkostrawnego pokarmu o dużej zawartości składników odżywczych.

Zatrucie alkoholowe jak sobie pomoc

Jeśli jest się świadkiem zatrucia alkoholowego u drugiej osoby należy zainterweniować. Jeśli zatrucie ma charakter lekkiego wystarczy odciągnąć uwagę pijącego od alkoholu i postarać się umieścić go w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Jeśli jednak mamy do czynienia z cięższym zatruciem, szczególnie stopnia trzeciego i czwartego, konieczne jest ułożenie osoby w pozycji bocznej ustalonej oraz natychmiastowe wezwanie pogotowia. Nieprzytomny jest narażony na uduszenie się własnymi wymiocinami oraz utratę płynności oddychania.

Alkoholizm leczenie domowe

Na samym początku leczenia pacjent musi wypracować wraz z terapeutą wspólny cel leczenia: abstynencja czy umiar. Można o tym mówić oczywiście tylko wtedy, kiedy osoba podejrzewająca u siebie problem, zgłosi się na leczenie stosownie szybko. Osoby mniej uzależnione są w stanie nauczyć się jak pić w sposób kontrolowany, nie rozwijają w sobie nawyków mających charakter nałogu a przy tym nie budzą społecznego zaciekawienia i nie popadają we frustracje. Abstynencja natomiast jest jedynym rozwiązaniem dla osób mocno uzależnionych. Należy pamiętać, że rozwinięty alkoholizm jest chroniczny i nie ma możliwości pełnego wyleczenia. Można go jedynie kontrolować. 

Jednocześnie nie każdy uzależniony wymaga przebywania w ośrodku. Terapie są dobierane indywidualnie, dlatego też jeśli chory posiada pełne wsparcie w domu może zostać podjęta decyzja o leczeniu domowym. Taki rodzaj wychodzenia z nałogu może też stanowi kolejny etap po początkowym detoksie i wstępnej terapii w zakładzie. Jeśli osoba decyduje się na bardziej samodzielne radzenie sobie musi charakteryzować się stabilnym profilem psychicznym. 

Skuteczna pomoc dla alkoholika

W znacznej ilości przypadków alkoholizm jest związany z zaburzeniami zdrowia na tle fizycznym oraz psychicznym. Osoba uzależniona charakteryzuje się dysfunkcyjnością i złożonymi relacjami zarówno z innymi jak i z samym sobą. Dodatkowo trwający stan niepewności i wahań między lękiem a euforią pogłębia niestabilność emocjonalną. Chory czuje się źle sam ze sobą i nie widzi sensu życia, co automatycznie aktywizuje mechanizm uzależnienia. U uzależnionych pojawiają się również somatyczne zaburzenia zdrowia oraz faktyczne uszkodzenia narządów na skutek zbyt dużych dawek trucizny. Najczęściej stan ten wymaga dokładnej diagnozy i specjalistycznej pomocy medycznej.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu

Chcąc pomóc osobie uzależnionej, oprócz skierowania jej na leczenie i nakłonienia do trwania w postanowieniu rzucenia nałogu, należy skupić się również na wyeliminowaniu schorzeń towarzyszących. Jeśli ktoś ma problemy natury zdrowotnej ma równie naturalnie obniżony nastrój. Należy więc w miarę możliwości pomóc alkoholikowi w ustabilizowaniu funkcjonowania organizmu oraz zwiększenia komfortu psychicznego. Osoba zdrowa oraz akceptowana jest mniej podatna na działanie mechanizmów uzależnienia. Ważne jest by będąc w najbliższym otoczeniu chorego zwrócić uwagę na wieloaspektowość schorzenia, z którym mamy do czynienia.

Anonimowi alkoholicy

Grupy AA to najpopularniejszy sposób na leczenie interwencyjne osób uzależnionych. Jej działanie polega na gromadzeniu się w określonych terminach osób, których celem jest ograniczenie bądź zaprzestanie spożywania alkoholu. Uczestnictwo w spotkaniach ma zapewnić poczucie społecznej akceptacji oraz wsparcia. Ten rodzaj terapii nie ma podłoża indywidualnego a raczej grupowe dążenie. Decyzję o przynależności do grupy można podjąć tak naprawdę zarówno przygotowując się i dorastając do decyzji o chęci podjęcia terapii w ośrodku, jak również po takiej terapii, szczególnie jeśli pojawiają się problemy z chęcią powrotu do nałogu. 

Z uwagi na anonimowy charakter grup skuteczność tego typu leczenia jest stosunkowo mało zbadana. Szacuje się, że po roku regularnych spotkań i pracy nad sobą można osiągnąć podobne efekty jak podczas terapii poznawczo-behawioralnej. Podobnie jak w przypadku leczenia domowego, korzystne dla chorego jest wsparcie rodziny oraz dyskrecja. 

© 2021 MARLENA I DANIEL DĄBROWSCY